Genel

Söz vermek göt vermeye benzemez

Geçen akşam çamaşır makinesi bozuldu. Öyle program bitmeden takılıp kalmış. Üstünde 1:32 yazıyor. 1 saat 32 dakika kalmış yani programın bitmesine. Lan içinde de çamaşırlar var. E program bitmediği için, kapağı da açılmıyor aletin. Bunu da sonradan öğrendim. Bizim biraderin de makinesi açılmıyordu, alla alla kapak niye açılmıyor acaba falan deyip, zorlayarak kapağı kırdım. Tecrübeliyim yani bu konuda. Resetlemesi varmış ama yaptım olmadı. Suyunu falan boşalttım ben de. Su bitince içindeki, açıldı kapak aldım çamaşırları. Tekrar çalıştırayım dedim,  yok çalışmıyor. Lan dedim durduk yere masraf çıktı. Usta gerektirecek herhangi bir aletin, parçanın bozulmasından son derece tiksiniyorum. Çünkü bu ustalar yer yüzüne orospu çocuğu olmak için gönderilmişler. Heriflerin bence gizli bir tarikatı var ve zamanında işini yapanı dövüp, zamanında yapmamasını sağlıyorlar bir şekilde.

Teknik servis şimdi bir sürü para ister dedim. Mahalledeki ustaya söyleyeyim dedim. Biliyorum ben ustaca biraz. Dedim usta böyle böyle, tamam dedi gelirim ben. Ne zaman gelirsin diye sordum, öğleden sonra gelirim dedi. Evde kimse yok dedim o saatte. Şimdi gelmen gerekir. Tamam dedi 1 saat sonra geliyorum. Geleceğim sen evde bekle dedi. Ben beklemedim, o da gelmedi. Yok bu başkaydı. Neyse hakikaten gelmedi usta. Ben de biliyorum zaten gelmeyeceğini. Ertesi gün gittim, zorla getirdim eve. Baktı etti, dedi zor iş. motor gitmiş dedi. Yeni motor takılması lazım. 500 TL falan tutar dedi. Dedim o çamaşır makinesinin rezistansını götüne sokarım senin. İş başa düştü dedim. Bir kaç video falan izledim. Bu aletlerin altında motor kömürü diye bir zıkkım varmış. O bitmiş. 29 TL’ye çift olarak alıyorsun bunu, takması falan basit. Taktım bana mısın demedi. Yardır yardır çalışıyor alet.

Daha önce de oldu bu bana. LG televizyon bozulmuştu benim. Teknik servis anakart bozuk 750TL yenisi dedi. Gittim ben de yeni televizyon aldım. Aldığım yeni televizyon da bozulup, televizyonsuz kalınca eski televizyonu tamir ettim. 1 Lira’ya kondansitör alıp leyimledim. Alet 5 senedir çalışmam demedi. Çok da anlamam yani ben bu elektrik, elektronik işlerinden. Ama bu ustalar denilen gizli tarikata mensup orospu çocukları, 2 dakika orospu çocuğu olmayı bırakamadığı için mecbur bu işlere giriyorum işte.

Konumuz da bu değildi zaten. O ilk ustanın birazdan geliyorum, 1 saate kadar geliyorum falan demesine takığım ben. Geçen de halıları yıkamaya verdim. 5 günde getiriyoruz dedi. 6. gün olunca aradım telefonu açan yok. Ertesi gün sabahtan aradım. Telefonu açan gün içerisinde arayacağım falan dedi. Bak daha adamın sesinden aramayacağını anladım ben. Aramadı da zaten. Neyse telefonda kavga dövüş, 9. günde getirdiler halıları. Hayır halıyı alırken, bana 9 gün dese ses çıkartmam. Kaderimizmiş derim geçerim. Ama sen 5 gün deyip neden 5. günde getirmiyorsun oğlum halıyı? 9 gün de, 6. günde getirirsen sevinirim daha çok.

Nitekim bu termin verme işi bizim ülkede çok sakat. 1 haftada biter deyip, 3 ayda iş bitiremeyen adamlar gördüm ben. 2013 yılbaşında hazır deyip, 2016 Aralık’ta iş bitiremeyen programcı tanıyorum aq. Şimdi tabi teknik konu. Her şey istediğin gibi gitmiyor. Yaptım deyip koyuyorsun, bir yerden arıza çıkıyor falan, amenna da abi ona göre zaman söyleyin siz de. Çok zor değil yani bu.

Geçen bir sunucu optimizasyon işi geldi. Yanına da, exim, dovecot, amavisd ve siege kurulacak. Tanıyorum yazılımları ama hiç kurmamışım. Sieve’yi hele hiç duymamışım. Ne zaman biter dedi. Şöyle bir baktım 3-4 saate biter dedim. 1 saatte bitirdim, toplam 2 saat sonra da teslim ettim. Adam da 3-4 saat dedin, 2 saatte bitirdin helal olsun dedi. Bak herkes mutlu değil mi?

Bu daha çok tabi, Türk milleti ve sikinin ucuyla iş yapmak deyimine de giriyor da, o başka bir yazının konusu. Zaten onun yazılmışı var diye üstüne de oturup yazı yazmayayım. Ama yani yapmayın böyle. İşin 7 günde biteceğine inanıyorsan 9 gün de. Biz kış düşünelim yaz çıkarsa bahtımıza diyelim. 8. günde teslim et ne mübarek adamsın diyelim. Ama sen 5 gün deyip 11 günde teslim ediyorsan sıkıntı var demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir