Genel

Sıkıntı Nerede?

 Şu an kullandığım, almayı aksatmamam gereken üç ilacım var. Wellbutrin, modiwake ve cipralex. Bu cipralex’i kullananlar genelde kendini iyi hissetse de, ben hiç ısınamadım kendisine. İlaç normalde geciktirici olarak yapılacakmış da yanlışlıkla anti depresan olarak piyasaya sürülmüş gibi. Sırf boşalamadığınız için daha fazla depresyona girebilirsiniz. Wellbutrin’i aslında daha önceleri kullanmıştım. İlaçla ilgili bir şeyler öğreneyim die bakınırken, bu ilacın Alo 171’i arayanlara da verildiğini öğrendim. Lan manayla belki bende bırakırım dedikten sonra, sigara kullanımım %50 arttı. Ayrıca çok midemi bulandırıyor. Modiwake için ise Modiodal’ın muadili diyorlar fakat ben pek katılmıyorum. Modiodal’ı günde iki tane aldığımda (sabah – akşam) 5 gün uyumadığımı hatırlıyorum. Zaten o yüzden doktora modiodal kullanmak istemiyorum deyince modiwake verdi. 

  En son doktora gittikten sonra, kendime bir dizi karar almıştım. Hâlâ da uygulamaya çalışıyorum. Kendimi eskiye göre daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim fakat hastalıktan öncesi duruma hiç gelemedim. Gerçi zaten doktorda bu ilaçları uzun bir süre kullanman gerekiyor dediği için artık akışına bıraktım bu mevzuyu. 

  Gece 1 veya 2 gibi uyuyorum ve sabah 8-9 gibi kalkıyorum. Hastalıkla beraber 12 saat dahi uyusa yetmeyen bir insana bu süreler aslında mucize. Sabah ofise geldiğimden, akşam 6 sularına kadar kendimi iyi hissediyorum. Fakat saat 6’dan sonra bir şeyler oluyor. Sanki beynime tam olarak oksijen gitmediğini hissediyorum, gözlerim randımanlı çalışmıyor, algı kapasitem düşüyor. Bu şartlarda çalışamayacağımı düşünerek eve gidiyorum ve duş alıyorum. Duş aldıktan sonra kendime gelir gibi oluyorum. Akabinde 1 saat geçince iki gözümde görme yetisini %50’lere kadar düşürüyor. Düz önümü görebiliyorum ama yanlar konusunda hiç göremiyorlar. Düz önümü de bulanık şekilde görüyorum. Akşam saat 23:00’a kadar bu şekilde gittikten sonra acayip bir şekilde yine kendime geliyorum. Saat 2’ye kadar bu şekilde takıldıktan sonra, 2’ye kadar uyuduysam uyudum, eğer uyumadıysam sabah saat 6’ya kadar oturuyorum. Sonra yine 10 gibi falan kalkıyorum. Herhangi bir saatte uyusam da nasıl uyuduğuma, ne zaman uyuduğuma dair hiç bir fikrim olmuyor.

 İstisnasız 2 haftadır bu şekilde takılıyorum ve değişecek mi durum bilmiyorum. Sıkıntı nerede veya neden kaynaklanıyor hiç bir fikrim yok. Doktorun söylediği majör depresyon tanısından gidiyorum sadece. Semptomlarda bunu gösteriyor ama farklı bir problem olabileceğini de düşünmüyor değilim. İlaç kullanımını uzun bir süre devam ettirip net sonuçlar alamazsam, şu bitkisel ilaçlara bakmayı düşünüyorum.

  Nerede okuduğumu hatırlamıyorum fakat depresyonun veya benim yaşadığımı durumu en iyi özetleyen cümle şudur. Bakıyorum ama göremiyorum, duyuyorum ama dinleyemiyorum, düşünmek istiyorum fakat odaklanamıyorum, okumak istiyorum fakat anlayamıyorum, nefes alıyorum fakat yaşadığım şüpheli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir