Genel

Freebsd Crontab – Zamanlanmış Görevler – Schedule

Crontab belirli zamanlarda çalıştırmamız gereken dosyaları sistemin kendisinin çalıştırmasını sağlar. Tüm Unix ve Linux dağıtımlarında aynı şekilde çalışır. Bu görevin bir benzerini at komutu da gerçekleştirir. Fakat at komutu bir sefere mahsus çalışmaktadır. Crontab ise belirlediğimiz tüm zamanlarda çalışabilir. 

crontab’ta bir işlemin çalışmasını iki şekilde sağlayabiliriz. /etc/crontab dosyası ve crontab komutu ile. 
-l  Mevcut crontab dosyamızın dökümünü yapar.
-c crontab dosyası yok ise oluşturur var ise düzenlememizi sağlar.
-r crontab dosyasını siler

Peki /etc/crontab dosyası ile crontab komutunun farkı nedir? /etc/crontab bir editör ile açılıp düzenlenebilir ve sadece root ve root yetkisine sahip bir kullanıcı tarafından değiştirilebilir. 
Crontab komutu ise her kullanıcı için (yetkisi var ise) ayrı bir cron dosyası oluşturur. Ayrıca /etc/crontab dosyasına girdiğiniz işler, crontab komutu ile listelenmez.
  • dakika
  • saat
  • gün
  • ay
  • yıl
  • kullanıcı
  • komut
İçerdiği alanlar bu şekildedir. 
Örnek olarak, her gün gece 23:30’da bir çıktı vermesini veya bir komutu çalıştırmasını veya bir dosyanın çalışmasını sağlayabiliriz.

30 12 * * * * root echo ‘Saat 23:30 oldu’30 12 * * * * root service httpd restart30 12 * * * * root /usr/home/kullanıcı/servislerirestartet.sh

İlkinde 23:30’da çıktı vermesini, ikincinde httpd servisini restart etmesini, üçüncüsünde ise bizim belirlediğimiz bir sh betiğini çalıştırmasını istedik.
Cron servisinin loglarını /var/log dizini altında cron dosyasında görüntüleyebiliriz. 

Bu arada /etc/crontab dosyasına giriş yaparsak crond servisini restart etmeyi unutmayalım.

Freebsd Crontab – Zamanlanmış Görevler – Schedule” üzerine bir yorum

  1. ibrahim / merhaba ben bulgaristanda edustri yoneticiligi okuyorum iyi derecede bulgarca ve ingilizce biliyorum bu islerin tam anlamıyla profesyonel olarak benim isim oldugunu ama son derecede tecrubesiz oldugumu biliyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir