Genel

Unix, Linux Metin Editörleri

 Daha önce TGG başlıklı yazıda belirttiğim gibi, şu anda elimde bir kitap var bu kitaptan sanki tekrar yapıyormuşçasına buraya yazı yazıyorum. Lazım olabilecek komut ve parametrelerini kendime not ediyorum. (Sümer Kolçak gibi hissettiğimde doğru) Kitabın sayfalarında vi’yi görünce sinirlendim ve yazmak istedim. 

Ekşi sözlükte şöyle bir entry var.

https://eksisozluk.com/entry/44746581

regl oldum diyemeyenler için alternatifler

oldukça dolambaçlıdır. söyle gitsin işte kasmaya ne gerek. halbuki erkekler daha dobra bu olaylarda. misal bi erkekle yaptığım konuşma:– olm bu kadınlar regl döneminde niye kötü hissediyorlar böyle anlamıyorum hiç.

– şimdi hacı farzet ki benim götüm kanıyor, sor bakalım bana nasılsın diye. 

– nasılsın abi? 

– hiç iyi değilim hacı götüm kanıyor çünkü. 

– haaa

Hiç alakası yok konuyla farkındayım. Entry’de söylenildiği gibi, erkekler bu konuda net. İşte bir text editörde bu konuda net olsun. Alışkanlıktır vi’den başka bir şey kullanamıyorum dersin, saygı duyarım. Fakat abi bir metin editörüne yazı yazmak için, iki nokta üst üste koyup daha sonra “w” harfine basıp, yazı yazıp,(yazdığını da mevcutun üzerine mi yazıyor silecek ne olacak geriliyorum hep) çıkmak için esc tuşuna basıp, iki nokta üst üste koyup kaydetmeyeceksen “q!” yazıp entere basılır mı? Altı üst bir yazı yazacağım lan ben. O yüzden sistemi ilk kurduğumda, portsnap’den bile önce “setenv EDITOR ee” yapıyorum işte. 
Şimdi bir de ee metin editöründe yazı yazmak istediğimizde nabıyoruz ona bakalım. 

  • Yazıyı yaz
  • Esc ile çık
  • Kaydedeyim mi sorusuna cevap ver

Bu kadar basit işte. Ben Freebsd üzerinde ee kullanıyorum. Eğer linux ve türevleri kullanmak zorunda isem nano’yu veya picoyu tercih ediyorum. Ubuntu depolarında “ee” “aee” şeklinde yer alıyor, fakat diğer dağıtımlarda yok. Vi’nin tabi güzel yanları var, birden fazla kullanıcının ortak çalışması gibi. Fakat bu güzel yanı onun iğrençliklerini göz ardı edemiyor.

Allah belanı versin vi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir