Genel

Yine Yazmayalı 3600 Günden Emekli Olma

Geri zekalı işler ile uğraşırken, hem canım sıkıldı, hem yazmaya ve öğrenmeye ara verdim, hemde arada garip bilgiler edindim.

Bizim hatun 3600 günü doldurup emekliliği bekleyecek mana ile de çalıştığı yerden kıdem tazminatı alacak. Bu tür işçi – işveren hak hukuk meselelerini hiç bilmiyorum ben. Fakat insanın başına gelince mecbur öğrenmek zorunda kalıyor.

Neyse böyle bir uygulama var. 3600 günü doldurdun ve Nisan 99 öncesi sigortan başladı ise, “ben artık yaşımı doldurdum, evimde, ütü yapıp, gelin kaynana programlarını seyrederek emeklilik yaşımı bekleyeceğim” diyebiliyorsun. Mevcut çalıştığın iş yerinden, kıdem tazminatını (mevcut çalıştığın iş yerindeki süre kadar) alabiliyorsun. Bunun için yapman gereken bağlı bulunduğun SGK’ya gidip, durumu belirtmek ve karşılığında, Kıdem tazminatı konulu, 1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği ile belgeni alıyorsun.

Fakat bu sikik kurumlarda malesef işler o kadar hızlı yürümüyor. Öncelikle bizimkine, Bursa SGK’dan, senin primlerin Kadıköy SGK şubesine yatıyor, oradan alman gerekir demişler. Bende böyle sikik iş mi olur diye, öncelikle Kadıköy SGK’yı yaklaşık bir 30 kere falan aradıktan sonra, bir nevi şahsına münhasır bir öküz ile konuştum. Öküz telefonu “heee” diye açıp, öküzlüğünü kanıtladıktan sonra, tekrar arayıp santrale bağlandım. Santraldeki farklı öküz beni bir ineğe bağladı. İnek 7500’a bağlanın ama orası çok yoğun bir servis kimse telefona bakmaz dedi. Bende Alo 170’i aradım. 
Alo 170 hattındaki insanlar öküz değil, fakat onlarda konuyu bilmiyor. Dilekçe yazarak halledebilirsiniz dediler. Dilekçeye ne zaman cevap verecekleri muallak. Bu sebeple Kadıköy SGK’ya direkt olarak gittik.

Çalışan memur bize bu belgeyi Bursa’dan da alabileceğimizi söyledi. Yani gitmemiz tahmin ettiğimiz üzere gereksiz. Bursa’da şerefsiz, onursuz memur yüzünden, hem paramız, hemde zamanımız gitti. Kendisini Bimer’e şikayet ettim. 

Neyse 3600’den emekli olmak için şartlar bu belgeyi alabilmek. Ayrıca bu belge ile beraber, ihbar süresini iş yerinde geçirmeye gerek yok. Belgeyi iş yerimize verdiğimiz anda, iş yerinden çıkıp gidebiliriz. Bu belge ile beraber sadece Kıdem Tazminatı alabiliriz. İhbar ve işsizlik ödeneğinden faydalanamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir