Genel

Yazmayalı

İki gündür yazmamışım. Peki neden yazmamışım? Çünkü daha önce, “bazen çay alamayacak kadar vakit olmuyor, bazende çayı ayrıştıracak kadar vakit oluyor” sözünden ötürü. Dün değil çay sigara molası verecek zamanı bulamadım. Bir sunucumun diski problem yarattı ve bende sistemi tekrar kurmak zorunda kaldım. Sistemi ayağı kaldırıp işler bitti dedikten sonrada, saygı duyduğum bir arkadaş gelip bir ricada bulundu. Onun işini çözdükten sonrada, farklı bir arkadaş Freebsd ile ilgili diğer arkadaşın problemine benzer bir problem olduğunu söyledi. 

İlk baştaki problem online.net sitesi üzerinden, vds alan bir arkadaşın, sanal makinelerini dışarıya çıkaramamasıyla ilgili. Online.net sitesi aldığınız vds için gerçek bir ip verip, oluşturacağınız sanal makineler için ise, failover ip veriyor. Verdiği dokümanları uyguladığınızda uyguladığınızda ise yine çalışmıyor. 

Centos üzerinde farklı bir route vermeyi şu şekilde gerçekleştirdik. Önce online.net sitesinin verdiği failover iplere birer sanal mac adresi atadık. Sanal mac adreslerini Proxmox üzerinde oluşturduğumuz sanal makinelerin mac adreslerinin özelliklerine girdik. Daha sonra Centos’un network ayarlarını da şu şekilde yapılandırdık. 

nano /etc/sysconfig/network-scripting/ifcfg-eth0

DEVICE=eth0

NETMASK=255.255.255.255

ONBOOT=yes

GATEWAY=İlk vds’in gw’si

TYPE=Ethernet

ARP=yes

BOOTPROTO=none

IPADDR=Online.net verdiği failover ip adresi 

HWADDR=Oluşturduğumuz sanal mac adresi

vi /etc/sysconfig/network-scripting/route-eth0
ilk vds’in gwsi dev eth0default via ilk vds’in gwsi dev eth0 

Freebsd tarafında ise, doğru netmask ile işlem çözüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir