Genel

Yazmamak veya adapte olmamak

 Zaten hali hazırda günde bir veya iki kişinin girdiği bir blogta yazmak ne kadar eğlenceli olabilir ki? Ha şimdi zaten ben kendime notlar alıyorum, ziyaretçiyi çok sikimdeydi diyebilirim, ki aslında diyorum. Yinede ziyaret sayısı fazlalaştığında insan daha bir şevkle yazıyor. En kötüsü de bir sürü nix, linux yazmışım, en çok ziyaret edilen sayfa 3600 günden emekli olma yazısı. 🙂

  Baktım şimdi iki haftadır falan yazmamışım. Araya bayram girdi tabi onu da unutmamak lazım. Eskiden işten çıkıp eve gittiğimde ilk işim bilgisayarımı açıp, sunuculara bakıp daha sonrada yazılar okumaktı. Şimdi mesai saati sonrası veya tatil günlerinde, sadece sunuculara, “sağlıklı çalışıyor mu?” diye bakmak için giriyorum. O yüzdende bayram değil yazı yazmak, yazı okumak bile içimden gelmiyor. Bayram öncesinde de bir kaç iş vardı dışarıdan aldığım. Bir web sitesi düzeltmesi bir web sitesi tasarımı bir de işte eş dost bilgisayar veriyor, bakar mısın falan diye onlara baktım. İki web sitesinden hala ödememi almış değilim, birisinden de alamayacam gibi gözüküyor. Bilgisayar tamir etme/bakım işlerini de oldum olası sevmiyorum. İşte arkadaş ricası falan diye bakıyorum bazı bazı. Bir de işte param yoksa teklif edilen parayı alıyorum o kadar. Gerçi bu sıra o kadar geldi ki böyle iş, ben baya baya bu işten para kazanıyorum gibi geldi. Zaten dışarıdan iş yapmasam mevcut maaş ile geçinmem sanırım çok zor. 
  

 Neyse konu bu değildi. Bir de owncloud denen bir mevzu var. Açık kaynak kodlu dosya senkronize yazılımı gibi göründü bana. Yazılımın mobil ve işletim sistemleri için istemci ücretli bu arada. Çalışması içinde gd kütüphanesi ve apache webdav’ın açık olmasını istiyor. İşte bu yazılımı kurayım bakınayım falan dedim ben, perşembe günü. Bu webdav ibnesi problem çıkarttı bana. Allem ettim kullem ettim çalıştıramadım ibneyi. Meğersem bir kütüphane bağımlılığı varmış o da başka kurduğum bir yazılım tarafından sikertilmiş. Bende buna çözücem falan derken baya webdav nedir ne değildir bilgi sahibi oldum. Aslında yazacaktım onu da çok uyuz oldum bu apache modülüne o yüzden yazmak istemiyorum.

 Bayram sonraları falan çalışma günü pazartesi olmayınca (aka 9 gün tatil), insan pazartesi görünümlü, salı/çarşamba yaşıyor. O sebeple bu hafta muhtemelen hiç bir beyaz yakalıdan performans beklemek gereksiz. Çünkü beyaz yaka hala tatilin etkisindedir ve çıkması ancak perşembe günü olacaktır. Perşembe günü de “lan yarın cuma sonra tatil” mottosuna gireceğinden kafa işe adapte olamayacak. Ha benim için durum tam böyle değil, ben arefe günü de bayramın 4. günüde tamamen kendi isteğimle çalıştım. Ama yinede resmi bir tatil olması ve kendi isteğimin olmasından ötürü bugün bende bad triplerdeyim. Bu haftada böyle geçer zati. 
  
  Ezcümle, yazmamak mevzusu bu olduğu gibi aslında adapte olamamak fikride yatıyor içinde. Artık haftaya kısmetse.

Yazmamak veya adapte olmamak” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir