Genel

Wellbutrin XL 24 720p HD Full İzle

  İlaç ismi mi manyak film izle linklerinden mi belli değil anasını satayım. Sanırım beni bozan ilaç bu. Doktorda, ‘güzel günler çok yakında’ mottosunda devam et ilaca dediği için bırakamıyorum da ilacı. Peki neredeyim? Aslında koyduğum yerdeymişim, arayınca buldum. Peki neden yine kanalize olamıyorum? Tamamen zeka geriliğinden. 

  Bu Ipad’i alırken tek korkum, kitabı falan bırakıp, oyuna, internete dalarım korkusu idi ve gerçek oldu. Çocukla beraber Spiderman Unlimited, Transformers ve Vector oynamaktan kitap okumayı bıraktım. Yeni kostümlü bir örümcek adam veya farklı bir transformers robot alınca çocukta öyle bir seviniyor ki, sırf onun mevzusuna oyuna kasıyorum. Fakat Vector(hd) oyunu pek öyle değil. Hem zeka gerektiriyor hemde zevkli. Ona kendim sarıyorum. Tabi sadece bu değil adapte olamamam. Bu arada değişik biçimlerde uyku sorunu yaşıyorum. Eve gidince hemen uyurum diye işten çıkıp, ancak gece 4 gibi falan uyuyabiliyorum. 9-10 gibi kalkınca da gün içinde hep uykusuz takılıyorum. Bir de sunucular enteresan sorunlar yaşattı bu arada. İki gündür mail sunucum ile uğraşıyorum. 

  Alet kendi kendine kapanıp açılmış. Fakat bununla ilgili tek bir log yok. Birisi yanlışlıkla resete bassa bile bu alet log yazıyor ama şimdi hiç yazmamış. Tabi Nix sistemler böyle kapanmayı hiç sevmiyor. Diske veri yazarken sunucuyu kapattın mı sıçtın demektir. Ben reboot edecekken tüm servisleri kapatıp, sistem servislerini dahi öldürüp reboot ediyorum. Neyse efendim bu alet açılmış ama arka planda fsck yapıyor. Fsck yapılırken reboot mu ettin aleti, herif sanki ‘lan ben diski tararken sen nasıl yeniden başlatırsın ya beni’ diyerek diskte tamamen tutarsızlık oluşturuyor. Fakat çok kullanıcılı modda fsck yapılmaz diye de uyarılar var. Bende bu fsck’yı öldüreyim, sonra ‘single user modda’ açarım kendim fsck yaparım diyerek verdim killall fsck_ufs komutunu. -9’lar, kill’ler, killall’lar herifin sikinde değil resmen. İmkanı yok herif süreci öldürmüyor. Sonra bir 5 dakika falan alete ulaşamadım. Kvm taktırdım klavye çalışmıyor. Kitlendi mi lan acaba diye düşünüyordum ki, bu herifler klavyeyi yanlış yere takmış olabilirler dedim. (yapmadıkları şey değil) Tam konuşurken alet kendi kendine yine geldi. Ve yine hiç bir log, kayıt yok bununla ilgili. Baktım fsck da kapanmış. Verdim rebootu alete, açtım single user modda, girdim fsck komutunu. (ama nasıl alkollüyüm) Y parametresi vermedim çünkü tek tek bakacam nedir ne değildir diye. İşte vpopmail dosyalarında falan tutarsızlık buldu bu. Daha doğrusu vpopmail kullanıcısının sahibi olduğu dosyalarda. Onlarda işte kullanıcılara gelen mailler. Sil ya sikimde mi dedim bende. 
  Fsck tamamlandı ve her bir şeyi düzelttim ben dedi. Normalde fsck’dan sonra reboot yapılması gerekiyor da ben hiç yapmam. mount -a ile diskleri bağlar, ctrl + d tuşu ile sistemi çok kullanıcılı modda açarım. Alet geldi fakat nasıl kasıyor. Mail kuyruğu dakikada 300 oluyor. Yine ne log var ne bir şey. Bana data center yolları gözüktü tekrar kuracağız mecbur diyordum ki dur bir bakınayım dedim. diskinfo -tv /dev/ad ile diske bakayım dedim demez olaydım. Hem bakamadı hemde prosesi öldürttmedi bana. Tamam kesin diskte problem var diye kanaat getirdim ben. Sonra en azından bugünlük mesaiyi bitirsin de akşama tekrar kurarım dedim ama ne mümkün? Bende servisleri kapatayım sadece mail gönderip alabilsin kullanıcılar dedim. Servisleri kapatırken yanlışlıkla imap servisini de kapattım ve alet kendine geldi. Çatır çatır çalışmaya başladı. Onu kapatıp diskinfo dedim yine aynı, çıktıyı bile veremedi. Imap’i başlattıktan 10 dakika sonra yine kasmaya başladı alet. Bu arada cpu, ram veya network kullanımı olması gerektiği gibi doğal akışında. İki ihtimal kaldı elimde, birincisi ram bozuk ikincisi hdd. Bu şekilde ben mesaiyi bitirdim mail sunucusunu kör topal çalıştırarak. 
  Akşam gittim data center’a. Alete başka bir disk takıp windows kurdum memtest ile baktım ramlerde hiç problem çıkmadı. Tek ihtimal kaldı o da disk mi dersin? Yedekleri alayım diye diski takıp sistemi normal çalıştırdım. Partisyonları zipleyip rsync ile başka sunucuya çekeceğim. Imapi kapatmam gerekiyor ki alet yedek alırken sıçmasın. Uykusuzluk ile mücadele ederken insan sürekli hatalar yapıyor ki en basit hatam hep bu olsun dedim. Kapatmamışım imapi. Aslında kapatmasam da disk problemli olduğu için muhtemelen tarlarken ya hata verecek ya da beni çok bekletecek. Yok hiç bekletmedi. Imap kapalı ya ondandır diyecektim ki baktım açık. diskinfo yaptım çatır çatır sonuç verdi. (hemde zilyon tane servis çalışırken) Aslında yorumum şu şekildeydi; muhtemel vpopmailin sahibi olduğu bir dosyada problem var. Muhtemelde bu dosya cur yani gelen bir mail dosyası. Kullanıcı imap ile oturum açınca o dosyaya erişim sağlamaya çalışıyor ve disk kendinden geçiyor. Ama durum böyle olsa diskin hatası vermesi gerekir. Saat 3 olmuş ve uykusuzluktan halüsinasyonlar görmeye başlamışım. Ya dedim ver gazı, nasılsa yedeği aldım en fazla 1 gün geriye dönerim. Taksi çağırdım ve eve gidip hemen sızmışım.
  Bizim mesai arkadaşı izne çıktı. Sabah erken kalkıp ofise gitmem gerekiyor. Olur da sunucu sıkıntı çıkartırsa ruhumu teslim edeceğim. 8 gibi zorla kalktım, açtım hemen bilgisayarı ama nasıl korkuyorum. Girdim mail sunucuya, herif eskisinden hızlı çalışıyor ve kaynakları daha az kullanıyor. 
 Şimdi buna sebep ne olabilir? Bence en büyük ihtimal o vpopmail mail dosyasına kullanıcı şu anda erişim sağlamıyor ve diskte hata vermiyor. Erişim sağlayınca yine problem olacak. Ama dün erişim sağlarken bugün niye sağlamasın onu bilmiyorum. Ayrıca bu durumda disk niye hata vermesin onu hiç bilmiyorum. Belki sata kablosunu çıkartıp taktık veya ramin biraz götü başı oynamıştı onu çıkartıp takınca düzeldi olabilir. Fakat bunları yapmadan öncede alet kendini toparlamıştı. Netice itibari ile bence hiç bir teknik açıklaması yok. Alet ‘zamanla toparlarım ben ya’ modunda toplardı gibi. Çok ilginç. 
 Mevzu neydi yine ne oldu? İşte sıkıntılar, uykusuzluk, ofiste tek olmamdan falan sebep şu an öğrenmeye araya verdim. Haftaya büyük ihtimal tekrar programlama mevzusuna dalarım. Ha bu arada fsck açılışça çalışmasın diyorsak yapacağım işte rc.conf dosyasına ‘background_fsck=’No’ yazmak olacak.

Öptüm kendine iyi bak bye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir