Genel

Linux mu Windows mu?

Bu böyle, yağmurda yürüyen adamla, koşan adamın rekabeti gibi bir rekabet değil. Bu ihtiyaca göre belirlenir. Ama bir uygulamanın veya programın da Linux da muadili varsa uğraşmam ben. Tamam, Windows’u mecbur kullandığımız zamanlar oluyor. Shotcut ile yapamadığın bir işi mecbur Adobe Premiere üzerinde yapacaksın. Ama sizin kullanımınız tamamen alışılmışlıktan ibaret.

Ne bileyim Pfsense ile yapabileceğin tüm işler için, neden gidip Labris’e, Fortigate’e para ödeyeceksin ki? Hayır, Labris’i, Fortigate’i Pfsense ile karşılaştırmıyorum. Ama amacın Proxy Server kullanmaksa, git Squid kur. Linux üzerinde kurma, yapılandırma işlemlerini bilmiyorsan, Pfsense ile squid kullan. Açık kaynak kod dünyası güzeldir. Aradığını bulursun. Zordur ama zorlanarak öğrenirsin zaten.

Adam koca fabrikada, sadece file server için Windows Server kullanıyor. Hayır bunun CAL lisansı falan da var. Ee? Kullan abi Linux üzerinde, Freebsd üzerinde Samba Server’i. Bak garantisi bizzat benim, problem çıkartırsa gel beni bul. Tüm sıkıntılarını çözeceğim.

Yani ben sistem yöneticisiyim diyorsan, ve Linux dünyasına adımını atmamışsan boşuna o ünvanı kullanıyorsun güzel kardeşim sen. Ben 2006 yılında, denyo bir fabrikada çalıştım ve o tarihte heriflere samba kurup bıraktım. Herifler geçen aradı, sunucu donanımı bozuldu diye. Bak donanıma maraz gelmese, herif daha çalışır yani.

Eski çalıştığım bir yerde, günlük tekil 5000 ziyaretçisi olan web sitesi, (ki üzerinde bin türlü işlem yapılıyor ve bir sürü domainin dns sorgularına cevap veriyor) yakın zamana kadar Freebsd 4.11 kullanıyordu. Freebsd 4.11, 2005 de release oldu. Alette ide disk ile 2gb ram vardı hem de. Bir kere bana mısın demedi alet. Hep bu Cpanel, Plesk’ciler yüzünden Linux Hosting kullanıcıları da Centos’a falan kaçtı zaten. Masaüstü dersen Ubuntu (bir de Arch olabilir) sunucu dersen Freeebsd benim lügatımda.

Valla genel olarak Windows hakkında yorumum şu; Pencere ile çalışabilen bir şey ne kadar zor olabilir ki? Yani kur diyorsun kuruluyor. Şu kütüphanem eksik, kuramam demiyor. Kurulmadı mı? Microsoft kesin bir tool çıkartmıştır onun için.

Bak güncel olarak da Windows tarafını çok sık takip etmiyorum ama, Microsoft da kayıyor zaten Open Source’e. Adamlar github’ı satın falan aldı. Ubuntu ile shell ve core için ortak çalışmalar yapıyor falan. Yakın gelecek Linux kernel’i kullanmaya başlarsa şaşırmayalım.

 

 

Linux mu Windows mu?” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir