Genel

i’m feeling lucky

Cenk Tarhan’ın Webmaster İçin El Kitabı isminde bir kitabı vardı. Html öğrenmeye başladığım yıllar. Tam hatırlamasam da, yaklaşık şöyle bir cümle vardı; “insanlar web sitenize neden girsin? Girdiğinde neden sizin sitenizde vakit geçirsin? Neden web sitenizde kalsın?” Ben de html ile bir şeyler yaparken, hep web sitesinde ziyaretçileri nasıl tutarım diye düşünüyordum. Amin Malouf’un Semerkand kitabını okuyorum o dönem. Hayyam fanlığı sarmış beni. Bu bedava hosting-subdomain veren yerlerden bir yer aldım. (omerhayyam.cjb.net) Başladım Ömer Hayyam rubailerini yazmaya. Siteye giren çıkan var mı bilmiyorum  ama daha çok rubai yazarsam, daha çok ziyaretçi gelir, ziyaretçilerde rubai okurken web sitesinden çıkmaz diyorum.

Sonra işte Google girdi bu işlere. O döneme kadar altavista.com üzerinden yaptığımız aramaları Google üzerinden yapmaya başladık. Google bir de sayfasına buton koydu “I’m feeling lucky” isminde. Ki hala duruyor orada. Adam web sitemde durma işini bitir, geç git dedi. Dedim süper mantık. Ki seneler daha 2000 bile değil daha. 99 ve biz 2000’de dijital kıyamet kopacağını düşünüyoruz.

Aradan neredeyse 20 sene geçmiş. Webmaster Tools’dan web sitelerimizin durumuna bakıyorum, sağdan soldan, moz’dan, semalt’tan kontrol ediyorum. Hep verilen mesaj şu: “Hemen çıkma oranı yüksek” Yani ziyaretçi web sitesine geliyor, 5-10 saniye takılıp gidiyor. Google kızıyor buna. Hemen çıkmasın ziyaretçi diyor. Firmanın bloğuna WordPress nasıl kurulur diye bir yazacaksın mesela. Nasıl kurulur? Dosyaları at, veritabanını aç, bilgileri install kısmında gir, bitti gitti. Yok diyor Google. Böyle olmaz. Peki nasıl yazacaksın? Önce internetin icadından başlayacaksın, sonra Steve Jobs, Bill Gates, Microsoft nasıl kuruldu, WordPress ne zaman çıktı falan yazdıktan sonra diyeceksin, işte böyle kurulur.

Hz. Google böyle istiyor. Yoksa diyor, hemen çıkıyorlar ziyaretçiler senin web sitenden. Yani Fenerbahçe – Galatasaray maçı hangi kanalda diye aratınca, Sabah gazetesine tıklayıp, Türkiye’de futbolun ne zaman başladığını, rekabetin kaçıncı senede ne durumda olduğunu, Fenerbahçe’nin başkanlarını, Galatasaray’ın şampiyonluklarını, bugüne kadar kazandıkları kupaları öğreceksin mecbur. İşin kötüsü maçın hangi kanalda olduğunu öğrenemiyorsun. Çünkü Google böyle istiyor.

Kendi sitesine “I’m feeling lucky” butonu koyup, işin bittiyse çık git diyen Google, kendi taradığı sitelerde diyor ki, çıkma kal, galeri dolaş, linkten linke sekerek zıpla, ama o web sitesinden çıkma. Toplam 5 kelimede bulabileceğin bir içeriği, 68 paragraf okuyup bulama ben de o siteyi ödüllendirip, yukarılarda çıkartayım.

15-20 gündür öyle yapıyorum ben de. Daha önce “make install clean” diyerek kurun diye anlattığım bir uygulamanın kurulumunu bir satırda anlatmak yerine Freebsd tarihçesinden girip anlatmaya başlıyorum ve Hz. Google bizi ödüllendiriyor.

Allah belanı versin Google

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir