Genel

İdam isteruk

Bir eşik var. Ama tam neresi o eşik bilmiyorum. O eşiği aşmayan insanlar bana çok sığ geliyor. Yani adam bakıyorsun programcı, algoritma biliyor, platform biliyor. Kafası çok çalışıyor diyorsun. Fakat o eşiği aşamadığı için fikirleri veya yaptığı işler sığ geliyor. Milliyetçilik, ırkçılık, islamcılık, mezhepçilik gibi hastalıklardan kurtulmanız da yetmiyor bu eşiği aşmak için. Böyle anlatamıyorum pek; “Benim de kürt arkadaşlarım var” misal bu cümle. Sığlık. Ancak o eşiği aştığında, kürtlerin de halini, sorunlarını anlayabilecek bir zihne dönüşebiliyorsun. Sadece kürt özelinde gitmeyelim tabi. Hutu iken Tutsi’leri, Germen iken Yahudileri anlayabiliyor musun? Olaylara farklı şekilde bakabiliyor musun mesela? Bakış açını değiştirebilliyor musun? Eskiden bir arkadaşım vardı misal. Arapları hiç sevmediğini söylüyordu. Aynı zamanda dünydaki tüm yahudilerin de ölmesini istiyordu. Çünkü yahudilerin dünyadaki tüm olaylardan sorumlu olduğunu iddia ediyordu. Yani oksimoronluğu geçtim de, bir de mantık dışı yorumlar var.

Aslında ezcümle idam istiyor musun? Yorumlar şu şekilde belirginleşiyor, gördüğüm kadarıyla. “İdam gelmeli, idam onlar için çözüm onlara da tecavüz edilmeli, her gün bir yerinden et koparalım, kısasa kısas, deneylerde kobay olarak kullanılsanlar” vs vs. Yahu siz hangi ülkede yaşadığınızın farkında mısınız? Hayır standart bir konformist bunları isteyebilir de, muhalif bir bireyin de bunlara uyum sağlaması beni endişeye düşürüyor. Mevzunun “bunlar muhalifleri asar” kısmında da değilim. Bir çok örnek var. Sonradan suçsuz olduğu anlaşılan bir sürü insan var. Mesela şu  Daha da bir sürü vardır. Bu adam cinayeti işlediğinde, sosyal medyada bir sürü insan, babaya helal olsun dedi misal. E ne oldu şimdi? Çocuk suçsuzmuş. İdam olsaydı, idam ile yargılanıp, belki de asılacaktı bu genç. Pardon mu diyecektiniz? Hiç Dreyfus davası diye bir şey duydunuz mu? Dreyfus idam edilseydi ne olacaktı misal?

Ergenekon davalarında, bir çok emekli veya muvazzaf subay müebbet aldı. İdam yürürlükte olsaydı idam ile yargılanıp belki de asılacaklardı. Sonra ne diyecektiniz? “Ya bir cemaat yargıyı ele geçirmiş, ondan böyle oldu, kusura bakmayın sizi de astık ama” mı diyeceklerdi.

Netfilix de “the confession tapes” isminde bir yapım var. Orada işlemedikleri suçları, itiraf eden, itiraf etmeye zorlanan insanları konu alıyor. Yani idam istemeden önce de bir izleyin isterim. Öyle suçu kesinleşen için idam istiyoruz da demeyin. Bu yapımda, adam suçsuz olduğu halde suçunu itiraf ediyor. Öyle işkence ile falan da değil, çeşitli zihin oyunlarıyla yaptırıyorlar bunu. Peki bu yapım niye var? Çünkü 30 sene sonra suçsuzluğu anlaşılan kişileri konu alıyor.

Bir çok yerde zaten idamın çözüm olmadığı yazılıp, çiziliyor. Sizin amacınız sadece intikam almak. Çoğunuz da biliyorsunuz çözüm olmayacağını. Yani bugün zorla fiili livata eylemi 30 yıldan başlıyor. Tacizci kafasında, bunu yaparsam 30 yıl yerim yapayım deyip, bunu yaparsam idam alırım deyip vazgeçmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir