Genel

Hafızamdakiler

Notlar alıyorum, almaya çalışıyorum. Yakında Memento filmine bağlayabilirim belki ama hafızam gün geçtikçe bir çok şeyi unutuyor. Olayları, olanları hatırlayabiliyorum fakat okuduğum olayları, cümleleri genelde unutuyorum. Aforizma cümleler (aka güzel smsler) şeklinde değil fakat sevdiğim hatırlamak istediğim sözleri veya kısa yazıları not etmek istiyorum. Zaten hafıza-i beşer nisyan ile maluldür deyip, bu sözü yazıp başlayayım.

  • hafıza-i beşer nisyan ile maluldür : insan hafızası unutur veya insan hafızasının sakatlığı unutmasıdır.
  • nevi beşer milletim ruyi zemin vatanım : Tevfik Fikret’e ait bir söz. Aslında tam olarak beni izah ediyor çünkü “dünya vatandaşlığı” mottosunu seviyorum. Milletim insan soyudur, vatanım yeryüzü anlamına geliyor.
  • şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler : Çingenenin merdi kendini överken hırsızlığı söyler.

 

  • Sosyalizm köklerini Amerika’da bulamaz; çünkü fakirler burada kendilerini sömürülen bir sınıf olarak değil, geçici olarak sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir. John Steinbeck’e ait bir söz, sanırım bizim ülkemizi de kısaca anlatıyor. Zira fakirlerin körü körüne sağıcı, orta direkt olan laiklerin de sosyalizmi desteklediği tek ülke bizizdir eminim.

 

  • primus inter pares : eşitlerin birincisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir