Genel

Aqun teknolojisi

İşimi doğru bir şekilde yapmak istiyorum ben. E az çok teknolojiyi de seviyorum. Fakat işimi doğru bir şekilde yapmak için, bilmem gereken veya kendimi geliştirmem gereken bilgiler artık kapasitemi aştı. Artık sonuna geldim. Kocaman bir evren var ve ben hatta bilişim sektörü artık rezil bir çıkmazın içindeymiş gibi görüyorum. Normalde biz next, next ve finish deyip programı kurar, çalışmazsa da en fazla bilgisayarı yeniden başlatırdık. Lan şimdi öyle değil mevzu, kocaman bir ekosistem var. Peki ne oldu?

Hypervisor olarak bir çoğunun kullandığı gibi Vmware kullanıyoruz. Eskiden de kullanıyordum ben bunu basit mantığıyla. 10 tane SSD disk tak, raid 5 veya raid 10 yap, datastore olarak tanıt, flash disk’e esx kur, vcenter’a ekle. Tamam işte konu kapandı. Sonra vcenter’a özellikler geldi. Dedik ki biz bunu ölçelim, standart switch yerine virtual distributed switch kullanalım ki hem ölçelim hem de işlemleri yapabilelim. Switch’in biri giderse diğeri devam etsin lacp yapılandıralım. Aktif aktif olsun ki hem hızlı hem yedekli olsun. Hiç bir şekilde down olmasın bunlar. Sonra ne oldu? Durup dururken lag portları down oldu. Normalde en fazla 1g bakır kabloyla basit yapıyı 5 dakikada ayağa kaldıracakken 4 saatte kaldırabildik. Çünkü ne yaptığımı nasıl yaptığımızı dahi hatırlamıyoruz. 3 günde düşünüp, deneyip yanılıp, yaptığın şeyi bozulunca, uykudan kalkıp, beyin fonksiyonlarının tam çalışmadığı zaman diliminde hemen kaldırman bekleniyor. Not alsaydın mı dedin? Aldım onu da. İyi de yapıya daha sonra bir sürü şey eklendi. Ben notumu aldım ama ekip arkadaşım almadı? Daha bak bu Vmware’in çok da karmaşık yapıda çalışan hali değil. Arada bir tane storage var, onlar Vsan üzerinden geçiyor falan. Aman yarabbim NSX diye bir şey var ki, girsem günlerimi alacak mutlu da olacağım ama bozulduğunda aynı sıkıntıları yaşamak istemediğim için girmek dahi istemiyorum. NSX, Vsan, virtual distributed switch, lacp vs vs. Aq koy şuraya basit bir tane Vmware Hypervisor, bozulduğunda git flash disk’e yeniden kur, “add inventory” deyip sanalları ekle konu kapansın. Güvenli olsun, düşmeyelim, kalkmayalım diye bir yapı kuruyorsun, normalde 1 saatte ayağa kaldırabileceğin şeyi 4 saatte ayağa kaldırabiliyorsun. E sikerim ben böyle teknolojiyi.

Bu aqun teknolojisinin bizim hayatımızı kolaylaştırması gerekmiyor muydu arkadaş? Benim mesela bir kapıdan beklentim açılıp kapanması. Ama biz nabıyoruz? Kart okuyucular koyuyoruz, parmak izleri koyuyoruz. Sonra kapı bozulup içeri giremiyoruz ve bizim hayatımızı kolaylaştırmak için koyduğumuz zıkkım, omurga odasına giremediğimiz ve manuel müdahale edemediğimiz için hayatımızı sikiyor.

Diğer cenahta farklı değil yani. Eskiden bir html, bir css bir de php ve asp vardı. Açardın text editörünü yazardın kodunu. Şimdi elli bin tane framework var. Al kodu derle, sunucuya at çalışmasın. Niye? Çünkü versiyon uyumsuzlukları var. Yok git’den kodu çek, svn ile versiyon kontrol et. E anasının amı ya. Bir kod çalışıyorsa sunucuya atarsın çalışır aq. Kütüphane eksikti, versiyon aynı değildi, path farklıydı, hay ben sizin teknolojinizi sikeyim emi.

Yani ben Nokia 3310’um varken de gayet mutluydum. Telefondan uçak düşse bir bok olmuyordu. Uçaktan inip konuşmaya devam ediyordun. Şarjı aylarca falan gidiyordu. E şimdi iphone xd falan isminde yarrak gibi bir telefonum var. Duymuyorum aq karşı tarafı. Lan diyorum konfor gelsin hayatıma airpod alayım. Konuşayım sevdiceğimle doya doya. Oha ses mükemmel gerçekten. E bu sefer günde iki kere şarjım bitiyor. Telefonu şarja takıp iki büklüm kullanmaktan, Ayn El-Arab’dan kamyonetle kaçan Suriyeli mültecilere döndüm. Yani bilmem kaç piksel kamerası var ama aqun cihazını şarj etmekten kullanamıyorum ki arkadaş ben.

Hop telefona bildirim geliyor. Çamaşır makinen pamuklu programında çalıştı diye. Program 1 saat 40 dakika sürecekmiş. Anasının amı ya. Süper bir bilgi bu. Hemen çamaşır makinesini ve bunu yapan mühendisleri götüme sokmalıyım ben. Uzaktan çamaşır makinesini durdurabiliyorsun mesela. Lan oğlum neden çalışan bir çamaşır makinesini durdurmak isteyeyim ben? Zaten ben çalıştırdım ve işini layıkıyla yapmasını bekliyorum bu aletin. Uzaktan çamaşır makinesini de çalıştırabiliyorum bu arada. Uzaktan çamaşır makinesini çalıştırmak nasıl bir sike yarayabilir aklım muhayyilem hiç bir şekilde almıyor benim.

Yani bir araç hayat kolaylaştırması gerekirken neden hayatı zindana çeviriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir