Genel

Are you watching closely?

Yeterince yakından bakarsanız veya dikkatliyseniz aslında bir çok şeyi görebiliyorsunuz. Ben mesela sorunlu insanları anlayabiliyorum artık. Anlamadığım tecrübe etmediğim de elbet vardır. Fakat şiar edindiğim bir şey var; sorunlu insanı belleyip mesafe koymak. Bir insan sıkıntılıysa ve sosyopat değilse bunu yaşın da getirdiği tecrübe ile anlayabiliyorum. Mesela?

Birisi iş görüşmesine gelecek, saat 14:00’da görüşmeniz var. Gelemiyor mu? Ben eksi puanımı veriyorum hemen. Elbet bir bahanesi vardır veya mazur görülebilecek aksi durumlar yaşamıştır. Lakin çok ciddi bir durum yoksa benim için işe almamam için yeter sebep veriyor elime. Ben genellikle bir saat veriyorsam daha öncesinde orada olmaya çalışıyorum. Ki iş görüşmesine gidiyorsam 1 saat öncesinde görüşmede olmaya önem gösteriyorum. Gelemeyen insanı “sorumsuz” olarak etiketleyip beynimin bir köşesine atıyorum.

Sonra mesela benim telefonum 24 saat açık. Övünmek gibi olmasın (ki en övünmediğim konulardan biri) dünyanın en kolay ulaşılabilir insanıyım ben. Telefonum kapanmaz. Telefonum şarjı bitmez. Gerçekten bak. Telefonumun şarjının bitip kapandığı en son zamanı hatırlamıyorum. Ki ben öyle ehemmiyetli insan değilim. Yanımda şarj aleti, powerbank falan da taşımam yani. Lakin benim ki bitmiyor. Peki sizinki nasıl bitiyor? Sizin telefonlarınız neden bozuluyor? Sizin whatsapp’ınız neden hata veriyor? Size neden bildirim gelmiyor? Ben bunu idrak edemiyorum. Bana bir kez bildirim gelmezse gider telefonumu değiştiririm bak, hiç sorgulamam konu nedir diye.

Mesela ormana gideceğim ve elektrik sorunu olacağı belli değil mi? Gider o zaman powerbank alırım yanıma. Airpod’un şarjı bitebilir mesela ona bakmam. Niye? Çünkü bitince telefonla konuşmaya devam etme lüksüm var benim. O yüzden o çok umurumda değil. Benim telefon da öyle ayda yılda bir çalan telefonlardan değil yani. Bir günde hatta bazen bir kaç saatte listem doluyor ki iphone son arama listesi 100 kayıt gösteriyor. Hesap et kaç kişiyle görüşüyorum. Ama şarjım bitmiyor. Neden? Çünkü ahraz bir sorumsuz değilim ben. Çünkü insanların acele bir işi olabileceğini, bana ulaşmaya çalışacaklarını bilecek kadar hayattaki yükümlülüklerimin farkındayım.

Neden türlü işler sizin başınıza geliyor? Neden vaktinde bir yerde olamıyorsunuz? Neden yoğun trafik hep size geliyor? Yazıp soruyorum, şu şu saatte görüşmeyecek miydik, ben mi yanlış hatırlıyorum? Aramak, sormak, özür dilemek, bilgilendirmek yok. Beyni ile parmakları arasında tam olarak koordinasyon kurmadan direkt olarak, trafiğe takıldım yazıyor. Senin eline teknolojiyi veren Graham Bell’in karısını sikeyim ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir