Genel

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Arthur Dent akşamdan kalmış. Normal bir insan Arthur Dent, hiç sıradışı bir özelliği yok. Dün geceden anılar geliyor aklına, belediyenin nasıl evini yıkmak istediği hakkında. Evet, evini yıkacaklar, otoyol yapacaklarmış evini. Bu da tam o anda evinin dışında niye dozerler olduğunu açıklıyor. Arthur koşuyor, gidiyor, dozerin önüne yatıyor.  Çünkü dozerler kötü. çünkü dozerler sinsi. Dozer, Arthur uyurken Arthur’un evini yıkmak istiyor, haber vermiyor.

Arthur yıkım görevlisine diyor ki, “belediye bir mektup gönderse ne güzel olurdu, planlarını doğru dürüst söylemedi bana, mesela bir mektup?” yıkım görevlisi diyor ki “planlama ofisimizde 9 aydır var bu!” Arthur sinirleniyor bunu duyunca. “Ne?” diyor, “onu bulmak için yerel planlama ofisine gittim, alt kata inmem gerekti, ışıklar ve merdiven çalışmıyordu, ve de planları kullanılmayan bir tuvalette kilitli bir bir dolapta buldum, tuvaletin kapısında da ‘leopara dikkat edin’ diyordu!” diyor. Leopar kötü bir hayvan. Leopar’ın kuyruğunu tutma, tutarsan da bırakma.

O sırada Ford Prefect geliyor. Ford, normal değil arthur gibi. Arthur’a göre pek bir sıradışı. Ford Arthur’un hemen Pub’a gelmesini söylüyor, çünkü çok önemli bir konu var. Arthur diyor ki, “olmaz, görmüyor musun burada yatmazsam evimi yıkacaklar”.  Ford da ilginç bir insan, yıkım görevlisini Arthur’un yerine orada yatmaya ikna ediyor. Arthur’u da alıp hemen pub’a gidiyor. Arthur’a içkisini alınca söyleyeceğini söylüyor: “dünya 12 dakika sonra yok olacak!”. ortaya çıkıyor ki Ford bir uzaylı.

Garip bir adam zaten Ford. Boynunun etrafında, içinde sub-etha sens-o-matic diye bir alet olan deri bir çanta giyiyor mesela. Bir de “otostopçunun galaksi rehberi” diye bir kitap var elinde arada.

O sırada dünyayı yok edecek uzay gemisi yaklaşıyor. Geminin komutanı diyor ki: “ben hiperuzay planlama konseyinden geliyorum, planlarımız var”. Evet, dünyayı yok edecekler, ekspres hiperuzay yolu yapacaklarmış. Neyse ki tüm işlem iki dakikadan az sürecekmiş, dünyalıları pek düşünüyorlar, seviyorlar. “Şaşırmayın” da diyor ses. Bütün planlar yerel planlama ofisine, yani 4 ışık yılı uzaktaki alpha centauri güneş sisteminde vardı. Bunları arada bir kontrol etmek sizin göreviniz. Ah, doğru ya, sürekli orayı kontrol edecektik. Ve de dünya yok oluyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberine giriş böyle bir şeydi, aklımda kalan. Devamını okumak hiç nasip olmadı. Bazen paraya kıyamadım, bazen işlerim yoğun deyip almadım. Fakat ölmeden önce yapılacak listemde hala bu kitabı okumak duruyor. Bir gün elbet okuyacağım tüm ciltlerini.

Belki ben de bir gün bir gün bir uzay gemisine otostop çekip, başka güneş sistemlerine veya galaksilere gideceğim anı düşünerek okuyacağım, ölmeden önce.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir