Genel

Çok okuyan ile çok gezenin bitmeyen rekabeti

Aslında şöyle güzel bir 2019 listesi yapmayı hedefliyorum. 2019’a sirsek v2.0 şeklinde girmek. İşte bloğa girince, “sütten ağzı yanan kadın ile yoğurdu üfleyerek yiyen adamın maceraları” yazısını gördüm. 2019 listemde yurt dışı planı falan var. Oradan aklıma bu geldi işte. Çok gezen insan ile çok okuyanı kıyaslayanın, onu bu rekabete sokanın aq bu arada. Çok gezip çomar olan bir sürü insan tanırken, çok okuyup çomar olan insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Neyse işte 2019 listem var.

2017’nin son iki ayı dahil, 2018 bok gibi bir seneydi. Kabus gibi bir yıldı. 2019’dan beklentilerim var.

-Şu işin olmasına çaba göster

 • Şu iş olursa rahata ereceğim. Hayatımı daha doğru bir şekilde planlayacağım.

-Öteki işin de olmasına çaba göster.

 • Öteki iş olursa, hayatım en olması gerektiği şekilde olacak

-Bir kere artık unut. Üzerinden yeterince zaman geçti. Olacak olsaydı olurdu. Umut bazen en tehlikeli kelimelerden bir tanesi. Biliyorum rüyalarına giriyor, bir şarkıda, bir cümlede, bir pasajda veya bir kokuda onu hatırlıyorsun ama sünger çekmeyi bilmelisin.

-Uzmanlaşacak şekilde programlama dillerinden bir tanesine girmelisin.

 • İstersen yakın olduğun PHP’den başlayabilirsin veya framework ile gidebilirsin. Laravel veya codeigniter olabilir. Arada da nodejs’ye bakmalısın

-2019’da kesin bir yurt dışı planımız var.

 • Kafamda İspanya – Fransa – İtalya turu geçiyor. Eğer o zaman kadar euro haddinden fazla yükselmezse, bir de balkan turu sıkıştırabiliriz araya. Bu şekilde de hem okuyan hem gezen olurum işte.

-Ekonomi kas.

 • Tarlada işçileri çalıştır, 3 işçiyi arslan öldürmeye götür, berikini oduna gönder ama en çok altın madenlerine gönder. Hali hazırda altın madenini kazan varsa gönder “paladini” diğer işçileri öldürsün sonra sen çıkart madeni.

-Ailenle ilgilen.

 • Babanı, ananı ara. Oğlunla ve okuluyla daha çok ilgilen. Eskisi gibi tiyatroya sinemaya git onunla.

Çevrenle ilgilen.

 • Bu çevre enteresan bir şey. En iyi bir iki dostun dışında, işi düşmedikçe kimse aramıyor. Ölsen cenazene gelmez ibneler. Ha çıkarı varsa ona da gelirler. Peki niye ilgileniyoruz bu götten oluşum ile? Çünkü orada bir fırsat var, iş var, aş var.

-Yabancı dil öğren

 • Bu listenin başına yazılmalıydı aslında. Yani ingilizcen artık “are you sex” düzeyinden çıksın. Grammer’i da ezbere bil demiyorum ama, “How to get to the Louvre Museum” demeyi de bil yani. Sonra “Pont de arts” da tek başına kalırsan “please take photo” deyip duracaksın.

Geçmişe mazi.

 • Bak bunlar zor ama başarmalısın. 7 yaşındayken aşık olduğun komşu kızı “salak mısın sen” dediği için bu noktada değilsin. Bunları hala kafana taktığın için bu noktadasın. Tamam ablaydın, kardeştin, seviyordun, aidiyet duygun vardı falan amenna. Ama bitti işte. Farklı yerdesin, farklı insanlarlasın. Artık bu tarafa gelmek zorundasın. Araf hoş bir yer değil. Komşu kızı da naz yapıyordu zaten.

-Kitap oku, film dizi seyret, siyasetten uzak dur

 • Bu boktan senenin en güzel hediyesi de, siyasetten uzak durmak oldu. Gerçi tek ben değilim bu konuda herhalde. Bir çok muhalif düşünen birey yorulmuş durumda. Benim de umurumda değil artık. Yoruldum, tükendim. Yine aynısını yap. Kitap oku. Mümkünse onu hatırlatmasın. “Eat pray love” okuma yani. Stefan Zweig’e sarmıştık geçenlerde, devam edelim oradan. Şöyle Saatleri Ayarlama Enstitüsü falan, Ayşe Kulin, Vedat Türkali falan. Okudun mu bu arada sen “bir gün tek başınayı”

-Bol bol notlar al

 • Udemy’den falan eğitim seti alabilirsin istersen. Para verince biraz daha azimli oluyorsun. Ama yaşın geçiyor, unutuyorsun. Bir sürü anti depresan ile zaten beynin azalmış. O sebeple notlarını al. Üstünden geçmeye çalış. Eskisi gibi berrak bir zihnin yok. Oku, düşün, uygula, neticelendir. (ehsadaassd)

-Spor yap zinde kal

 • Bu body konusunda ufak bir hatan var. Kısa zamanda sonuç almaya çalışıyorsun.Neydi en son kollar? 29’dan 35,5’a. E bu gayet güzel bir gelişme aslında. O yüzden şöyle yap. Mevzuya tamamen spor olarak bak. Gelişirse, gelişsin, gelişmezse zaten hiç gelişmemiştir de.

-Hayır demeyi öğren

 • Yani insanları kırmayayım falan diye bok gibi bir karakterin oldu çıktı. Hayır de, olmaz de. Sonra herkesin siki neden bana kalkıyor? Kalkmazsa sıkıntı var yani.

-Youtube mevzusu

 • Valla sen bileceksin bunu. Boş vakit yaratabilirsen devam et. Boş vakit kalmıyorsa en fazla “destekler” moduna girebiliyorsun.

-Çomarlardan kurtul

 • Hayatının herhangi bir bölümüne, evrimi tam tamamlayamamış insanların girmesini engelle. Senden “tanıyorum” şeklinde bile bahsetmesinler mümkünse.

-Mutlu olmak için mutlu et

 • Bir iki tane vakıf vardı bağış falan yaptığın. Yap yine onları. Ayda 5-10 TL bile yeter.

 

*Fatih Koparan değilsen, muhtemelen bol paran olduğu için geziyorsundur.

*Komşu kızı motor oldu. Mahallede ben hariç herkese verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir