Genel

WordPress

 Neden yazıyordum onu hatırlamaya çalışıyorum. Gündemi takip etmemekti asıl amaç. Ama bunu yazarak çok başarmak mümkün değil. Depresyondan, depresif ruh halinden çıkmanın en güzel yolu üretmek, üretebilmek. Yüzlerce ilaç kullandım, bir sürü soru işaretleri ve hastalık hakkında yazı okudum. Bir kişi şunu söylememiş, veya ben kaçırmışım. Önce ne oldu onu yazmak lazım. Yazmadığım süreyi özetleyeyim.

 Gündeme yine çok bakmıyorum. Yine sabahları ekşi sözlük okuyup gündem konusunu bitiriyorum. Çok önemli bir şey olmadıkça, bakmam pek. Ancak dur işe ara vereyim dediğim zaman öylesine bakıyorum, ondan da artık çok etkilenmiyorum. 

 Aile faktörü bence çok önemli. Bizim çocuk ile vakit geçirdikçe, birbirimizi daha çok sevdik 🙂 Arada hatun, ablam bazen eş dost sıkıştırıyor, ikinci ne zaman olacak şeklinde. Hatta geçenlerde bizim amcaoğlunun küçük kızını kucağıma aldım, ablam, annem falan çok yakıştı dedi. Bende yapalım o zaman bir kız dedim. Şaka lan, ne bu amk giysi gibi öyle yakıştı falan. Aslında ikinci çocuğu yapsam, muhtemel benim tamamen kişisel kurtarıcım olur. Fakat bu sefer maddiyat sıkıntıya düşeceğinden, yine depresif hallere düşerim. Hele ki yarrak gibi bir ülkeye, bir kız çocuğu getirmek, yazıldıysa bozulsun. 

 Üretmek dediğim gibi en önemli faktör. İşte mevzuda bu zaten. Bir süredir wordpress ile ilgileniyorum. Bizim şirketin web sitesini dahi, wordpress ile yapıyoruz. Bir kız arkadaşım, danışmanlık şirketi açtı. Web sitesi yaparmıyız falan diye sorunca, bakalım dedim. WordPress ile bir tema indirdim. Temayı düzenlerken, ortaya çok iyi bir web sitesi çıktı. (imho) Bende sevdim bu işi. “WordPress free theme” anahtar kelimeleri aratırken, nulled temalar indirmeye başladım. WordPress ile oturup, sikimsonik tek sayfalık bir web sitesi yapabileceğin gibi, tamamen dinamik bir e-ticaret sitesi dahi yapabilirsin. Tema indir, kaldır, plugin falan derken, tema nasıl yapılır ki lan sorusunu sordum. Tema editleyip, sinirleneceğime, oturup kendim yapayım dedim. Bak benim programlama bilgim pek iyi değil bu arada. Oturdum biraz kastım, kendime tema yaptım. 
 İki adet temam var şimdi. Hazır seçimler yaklaşıyor bir aday adayı site istedi ona yöneleyim dedim. Lan ortaya öyle bir iş çıkardım ki, temaya bir stil koydum, basıyorsun chp oluyor, basıyorsun dsp oluyor. Bu temayı yaparken, işi getiren, normalde 1000 TL ama biz çok yapacağımız için, 300 TL’ye verelim bol para kazanırız dedi. Hakkaten lan 10 tane satsak 3000 TL eder deyip, oturdum yaptım. Bir tane yaptık ondan da para alamadık 🙂 

 Para bu işin kaymağı aslında. Alsam mutlu olurum büyük ihtimal, ama almayınca da üzülmüyorum. Şöyle bu iş benim için. Bizim valide, dikiş diker, çocuk takımı falan yapıp, satar. Çoğunda da hediye eder aslında. Kadın dikiş dikmekten bildiğin zevk alıyor. Kumaşlarıyla, kombinleriyle, makinesiyle mutlu oluyor. Overlok makinesi onun, orkestrası, dikiş dikerken kendini Mozart gibi hissettiğine eminim. Fakat gel gör ki, bizim valideye, biri gelip, bana şöyle bir şey dik, al bu da parası desin, muhtemelen 2 senede dikmez onu. Ismarlama işleri sevmiyor. Benim web sitesi mevzusu da biraz böyle sanırım. Şurası şöyle olsun, hotmail mavisi olsun, footer 10 piksel büyüsün deyince birileri ben sıkılıyorum. O sebeple kendi yaptığım temamı kendim geliştiriyorum ve bundan büyük haz alıyorum. 

 Wordpress temada, yaptığım iki şey var. Header menü ve footer menü. Bir de sidebar için widget yazdım. Bunlar bir tema için yetmiyor fakat diğer işleri eklentiler ile hallediyorum. Favori eklentilerimi bir sonraki yazıda yazacağım. 

 Hamiş, üretmek ruh hali için birebir. O yüzden üretmeye devam etmeliyim.

WordPress” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir