Genel

Rüyalar

Bilinçaltı bence böyle bir şey değil. Yani elbet bilinçaltında kalan şeyleri rüyada falan görürüz de benim gördüklerim onunla ilintili değil gibi. Böyle uzay ile ilgili rüyalar gördüğümde çok seviniyorum. Neyse anı olsun diye de yazayım istedim.

Yatmadan önce kozmik anafor’da yazı okumuştum. Diğer gezegenlerde canlı olabilir mi falan diye. Yazı bu. Bir kere şu sirius çok sıcak canlı olamaz, centauri yıldızları birbirine çok yakın radyasyondan canlı yaşayamaz, ülker yıldız kümesinde şu sebepten canlı olamaz, önermelerine katılmıyorum ben. Pekala oralarda da, o atmosfere göre evrimleşmiş canlılar yaşayabilir. Yani insanın evrimini 60-65 milyon yıl öncesine dayandırıp, dev yıldızlar 3 milyon ile 1 milyar yıl yaşarlar, o sebeple canlı oluşması mümkün olamaz demek, bana evrimi reddetmek gibi geliyor. 1 milyar yıl yaşayan bir dev yıldızın, yanındaki herhangi bir gezegende de pekala canlı olabilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum.  Yani Tardigrad dediğimiz canlı bile radyasyona, çok yüksek sıcaklıklara dayanabiliyor.

Mesela evrenin ucuna yolculuk belgeselinde, adını hatırlayamadığım bir gezegen için şu tabiri kullanıyor anlatıcı; “bu gezegen yıldızına ideal derecede uzaklıkta, belki de orada yaşayan canlılar olabilir”. Hayır, bence her gezegende canlılar olabilir. Ha bizim gibi insan türünde bir şey düşünüyorsan, ona tamam diyebilirim. Fakat herhangi bir canlı, yıldızına, atmosferine veya iklimine göre evrimleşebilir.

Neyse rüyama geçeyim ben. Sanırım hikayemiz Kepler 1229B’de geçiyor. Bir kaç kişi o gezegenin yakınlara gitmiştik. Gezegene uzak bir araçtan, ne alaka ise, google map ile gezegene bakıyoruz. Parke taşları görüyoruz gezegende bu inmeye karar veriyoruz. İndiğimizde ise bir ofise iniyoruz. Normal bizim gibi insanlar var. Hatta bingo türkçe konuşuyorlar. Ama başka gezegenden geldik falan deyince, garipsemiyorlar durumu. Dünyadan geldik deyince, “orası nere amk” diye bakıyorlar. İşte anlatıyoruz Google’den bulduk sizi diyoruz. A bizde de var Google diyorlar. Sizin gezegenin ismi ne diyoruz. Kepler 1229B diyorlar. İşte burası da bilinç altı. Bununla ilgili bir karikatür var. Onu denk gelince koyarım. Tabi sonra saçmaladı rüya. 22:00’dan sonra alkol yasak burada dendi. Başka tekel bayi aradım. O verdi ama kimseye söylemedi dedi falan. Böyle anlatınca pek sağlıklı olmadı tabi ama çok güzel rüyaydı.

Şu hayattan tek beklentim uzayla ilgili bir olaya şahit olmak. Uzaylı olur, meteor düşer, uzaylılar kaçırır veya yanlışlama uzaya çıkarım falan. O sebeple uzay ile ilgili rüyalar mükemmel zevk veriyor bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir