Genel

Programlamama

  Herkese oluyor mu bilmiyorum fakat bazen ruh halim, çok zeki, bilgili olduğum yönünde işliyor, bazende kör cahil olduğumu düşündürüyor. 

   Şimdi çalıştığım şirkette sistem yönetiminin dışında teknik destek(telefon, mail) işlerine de ben bakıyorum. Daha doğrusu diğer personelin cevaplamakta sıkıntı çektiği konular veya telefonlar bana geliyor. Misal bugün ortamlarda kalburüstü bilinen bir firmanın bilgi işlemcisi arayıp, outlook’a mail kuramadığını söyledi. Sıkıntı da mail.domain.com yerine domain.com yazması. Bazı kendine bilgi işlemcisi diyenler, veya kendilerine bilgi işlemci denilen tipler şirketlerde fatura falan girdisi yapıyor fakat bu tip öyle değil. Bildiğimiz bilgi işlemcisi, mail imzasında msce falan ne sikimde onlardan olduğu belirten logolar falan var. İşte bu adamı görünce, “adaletini sikeyim dünya” diyorum.

  Enderunix.org sitesi var. Genelde freebsd ağırlı olmak üzere, unix hakkında yazılar, ipuçları falan bulunuyor. Bu adamlar muhtemelen 3 senedir bu siteye hiç bir şey yazmadılar. 3 senedir yazmasalar dahi hala bu heriflerin seviyesine gelemedim ben. 

  İşte yukarıdaki adamla karşılaştığım zaman ben bilgili olduğumu düşünüyorum, fakat ne zaman enderunix’e girsem sektörü bırakmayı düşünüyorum. O bilgi işlemci muhtemel benim kazandığımın iki katı falan kazanıyordur. Buna isyan etmeye meyilliyim fakat bu kadar senedir kendimi bu kadar az geliştirmemin de sorumluluğundan dolayı kendime çok sinirleniyorum. Bugün memur olan bir arkadaşla sohbet ettik. Bulunduğu yerde sikimsonik, konuşmayı bilmeyen, muhtemel alfabeyi tam olarak öğrenememiş tiplerin bile maaşının benim aldığımdan yüksek olduğunu söyledi. Memurlara elbet kızmam çünkü olması gereken onların çalışması gibi olmalı. Fakat tek kızdığım kendi kişiliğim. Sistem yönetimi konusunda belirli bir uzman seviyem var buna inanıyorum ama farklı konularda da kendimi çok net geliştirmem gerekiyor. Geliştirip de kazandığım paradan daha fazla kazanmam gerekiyor. Çünkü gerçekten para çok büyük bir motivasyon kaynağı. Ha işte bu sebeplerden ötürü, daha önce okuyup okuduğum bıraktığım, öğrenmeyi hep yarıda kestiğim programlama konularına girmem gerekiyor.

  Liseden çıktığımda, html öğrendim. Sonra biraz css’ye bakındım ve programlama mevzusunu o raddede bıraktım. Şu anda html ve css biliyorum ki bir boka yarayacak bir şey değil artık. Php, asp, python gibi dillere de baktığım zaman anlayabiliyorum. Türkçesi ile söylemek gerekir ise “konuşamıyorum ama anlıyorum ben ya” şeklinde. 

  Bugün günlerden Cuma. Yarın ve pazar günü bir aksilik çıkmazsa izin yapacağım. Pazartesi günü geldiğimde, Julie C. Meloni’nin php kitabını açıp sıfırdan öğrenmeye başlayacağım. Kısa zamanda bu dilde uzmanlaşmayı düşünüyorum ve umarım öyle olur. Pazartesi’den itibaren hem öğrenip hemde bloğa yazmaya başlıyorum. 

Hakkımızda hayırlısı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir