Genel

Mark Eliyahu – Journey

Hayatımın arka plan fon müziği. Projeksiyondan yansıtılıyor filmim. Kimse izlemiyor.  Önce Mehmet Akif’in; “sessiz yaşadım, kim beni nereden bilecektir” dizeleri söyleniyor karanlık bir ses tarafından. Sonra salaş bir tarzda ben geliyorum gülerek, hiç bir şeyi umursamadan. Çünkü beni tanıyanlar hep hiç bir şeyi umursamaz olarak tanımlıyor. Neşeli, espirili, rahat, insanları güldüren, dertleri olmayan, hiç bir şeyi sikine takmayan biriyim ben. Hiç derdim yok benim. Derdim olmadığı için depresyondayım çok uzun zamandır. Derdim olmadığı için kendime dert arıyorum sürekli.

Bir kaç linux sevdalısı, açık kaynak koda gönül vermiş arkadaşım çıkıyor.  “Bize çok yardımcı oldu, biraz daha yaşasaydı, nice gençlere daha eğitim verirdi” diyor.

33 yıllık hayatımın özeti de o işte. Bir kaç türkçeleştirme çalışması, bir iki beyaz şapkalı hackerlık, forumlarda insanlara yardımcı olmak, bir kaç yaşça küçük insanı da açık kaynak koda yönlendirmek sanırım. Gerisi bir kaç aşk, bir kaç ilişki,  biraz siyaseten eylemler, bir kaç web sitesi, bir kaç faso fiso hareketler, iç güveysinden hallice bir yaşam sürmek. Dahası yok.  Varsa da net değil, hep flu.

Sonra okuduğum kitaplardan, bir kaç alıntı yapılıyor. Rahmetli bu satırların altını çizmiş diyorlar. Önce Alamut’tan geliyor, “Dinle beni evlat. İsmaili liderinin temel prensibi şudur: Hiçbir şey gerçek değil, her şey mübah.” İzlemeyenler, acaba allahsız mı bu diye düşünüyorlar, ama ölünün arkasından konuşmayalım diyorlar.

Sonra Anna Karenina’dan alıntı var; “Sanki o güneşmişcesine ona uzun uzun bakmamaya çalışarak aşağı indi, ama bakmadığı halde güneşi nasıl görüyorsa, onu da öyle bakmadan görüyordu”

“Aşk bir ruh kangreni; o kadar çabuk ilerliyor ki. Daha şimdiden ne haldeyim. Zamanı saatleri, dakikalarla değil, güneşin doğup batmasıyla değil, seninle ölçüyorum: Onu gördüm, göremedim, göreceğim, göremeyeceğim, gelecek, gelmeyecek…” İvan Gonçarov’dan alıntı yapmasam olmazdı zaten.

“Tünelin ucunda ışık görünmese bile, ışık varmış gibi yürümek ve ışığın görüneceğine inanmak gerekir.’’ Karanlık ses, Amin Maalouf en sevdiği yazarmış rahmetlinin diyor.

“Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor.” Karanlık ses sanırım bu Kafka’dan diye içinden geçiriyor.

Sonra karanlık ses, latince dixi mixi bir şeyler yazıyor, bir de Frida’nın Diego’ya mektubu mu ne var, ama çok uzun okumayalım diyor.

Arkalarda bir adam var. Sanırım projeksiyonun sahibi. “Çalan müziğin adı nedir ya? güzelmiş” diyor. Karanlık ses Mark Eliyahu – Journey diyor. Bir daha çalsana dinleyelim sevdim ben diyor.  Ayrıca ekliyor;

-Projeksiyonun işi bittiyse alıyorum!

Müzik çalmaya devam ediyor ve projeksiyon sökülüyor.

Mark Eliyahu – Journey” üzerine 9 yorum

  1. Sen bu soruyu sorasaya kadar, Gonçarov’un Oblomov’dan başka bir kitabı olduğunu bilmiyordum.

   1. Gonçarov’un 3 kitabını da okudum ben. Oblomov’da hatırlayamamıştım bu kısmı.
    Oblomov en çok bilinen ama ben yaban kitabını daha çok beğendim.

    Türk okuyucusu pek bilmiyor Gonçorav’u. Sen nasıl buldun hocam?

    Beğendin mi?

    1. hacım gonçarovmu sikiyoz burda. adam cenazesini yazmış sen neyin derdindesin aq. aqun zıpçıktısı ya. abim takma kafana tamammı

     1. @satrayni; Sen neden problem yapıyorsun? Gonçarov’u çok severim ve okuyan birisi görünce sormak istedim sadece. Küfür istiyorsan ben de edebilirim.

 1. Kendimde gurur duyduğum pek az şey var ve benim için en önemlisi zihnimi bir şekilde kontrol edebiliyor oluşum. Beynim yaşadığım yüzbinlerce anı, anıyı saklıyor ama gidişlerin, bitişlerin ardından bunlara odaklanmama, üzülmeme izin vermiyor. Sanırım bu yüzden hiç cenazemi planlamadım, ben ölünce ardımdan kim ne der diye düşünmedim. Ben gitmişim, olay bitmiş. Ardımdan kim ne bok yerse yesin arkadaş! Varsa orada bekleyen iyisiyle kötüsüyle bir başlangıç, eğer yoksa bitmiş işte ötesi var mı?

  1. Ben sanıyorum bitişine, gidişine değil de başlamamasına içerliyorum daha fazla. Başlamayan bir şeyi bitirmek de zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir