Genel

Çomarların Efendisi

-Bursa’da nerede oturmak istersin?

-Özlüce, İhsaniye, Beşevler falan?

-Nilüfer de yani?

-Evet

-Neden?

-Güzel oralar ya

-Tamam

 

Bursa’nın Osmangazi ilçesinin sikik mi sikik, eğitim, kültürel seviyesi düşük, isengard’dan hallice bir ork/uruk-hai kırması semtinde yaşıyorum. %20 CHP, %15 MHP, %5 diğer olmak üzere AKP’ye %60 oy çıkan bir semt. %35’lik bir kesim şeriat ile yönetilmek istiyor. %35’lik kesimin %10’u cübbeli, sakallı cemaat veya tarikatçı. Tahmin edileceği üzere de yukarıdaki diyaloğun sahibi arkadaş da AKP seçmeni ve şeriat istiyor.

Nilüfer ilçesi ise, daha çok orta direğin daha üstünde gelire sahip vatandaşlardan oluşuyor ve Görükle isminde öğrenci semti  var. Son 10 senedir şehir hızlı bir şekilde batıya kaydı ve ilçeye çok sayıda siteler, apartmanlar yapıldı. Bursa’nın incisi göz bebeği. Ev almak, oturmak isteyenlerin ilk tercihi. Ağırlıklı olarak CHP seçmeni var, ve CHP’nin kalesi diyebileceğimiz nezih, eğitim, kültürel, gelir seviyesi yüksek bir ilçe.  İlk etapta Nilüfer ilçesinin seçim sonuçlarına bakalım.

2009 yerel seçimlerde %20 bir fark ile CHP belediyeyi almış. 2011 genel seçimlerinde ise %2 fark ile CHP birinci parti çıkmış. 2014 yerel seçimlerinde yine %20 fark ile belediye CHP’nin olmuş. 7 Haziran malum her yerde olduğu gibi burada da AKP oyları düşmüş. 1 Kasım seçimlerinde %39.1 ile AKP peak yapmış. Ülke bu istikrarda giderse muhtemel, önümüzdeki genel seçimlerde AKP birinci çıkar, yerel seçimlerde belediyeyi ya alır ya da az farkla kaptırır, bir sonraki yerel seçimlerde ise AKP muhtemel yerel seçimi kazanır.

Çünkü bu yukarıdaki çomar arkadaş ve onun çomarlar çok özendiği bu ilçeye taşınıyor. Nefret ettikleri laiklerin hayatlarına özeniyorlar, oradaki huzuru ve güveni istiyorlar. Demirtaş diye bir mahalle var misal Bursa’da. Eskiden köy diye geçerdi ve şeftali tarlaları vardı. Sonra organize sanayi geldi şimdi de güzel yeni ev/apartmanlar/siteler yapılıyor. Ama çok tercih edilen bir yer değil. Amaç yeni ev ise bu çomar Demirtaş mahallesinde oturabilir aslında ama amaç özendiği hayat. Bu ve bunun gibi çomarlar Nilüfer’e gidip iktidar partisine oy verecekler ve orayı da ork mekanı haline getirecekler.

Bir yeri güzel yapan oradaki evler, apartmanlar değil, orada yaşayan insanlardır. Misal Setbaşı mahallesi var. Çoğu insan Nilüfer’e kaçmış olmasına rağmen hala CHP çıkıyor burada birinci ve hala yaşanacak bir yer. Ama insanlar kaçtıkça buraya çomarlar geliyor ve burayı da yaşanması zor bir yer haline getiriyorlar. Keza Çarşamba civarı şimdi tamamen yaşanmaz bir yer niteliğinde. Yine Yavuz Selim de oturan çomara sorsan en çok yaşamak istediği yer Ertuğrulkent mahallesi. Al Yavuz Selim mahallesindeki insanları Ertuğrul’a, Ertuğrul’da kileri de Yavuz Selim’e koy, çok deil 5 sene sonra, Ertuğrul’a giden Yavuz Selim’li, Yavuz Selim’e geri dönmek isteyecek. Çünkü 5 senede oranın amına koyacaklar.

Ülkesinden kaçan, hakkında mahkeme kararı, yakalama emri olan her dinci lider ya Avrupa ülkesine ya da Amerika’ya gidiyor misal. Ananın amı gitsene Katar’a, Suudi Arabistan’a. Neden gitmiyorsun? Çünkü batı ülkelerinde hukuk olduğunu, bireysel özgürlük olduğunu, ifade özgürlüğü olduğunu biliyorsun ve seni teslim etmeyeceklerinden adım gibi eminsin. Ama Arabistan’a gitsen iki gün sonra kafanı keserler endişesi içindesin.

Misal bu şeriat isteyen arkadaşlar bir tanesi, geçen ingilizce kursuna gittiğini söyledi. Neden dedim, Amerika’ya gidicem ağabey, orada yaşayacam dedi. Ya amk oğlu sen şeriat istiyorsun, neden Amerika’ya gidiyorsun? Pakistan’a, Malezya’ya, Arabistan’a gitmiyorsun?

Bu amına kodumun şebelekleri 25-30 yaşına kadar ortalığın amına koyar, alkolü, esrarı içer, kavga çıkartır. Sonra bir anda namaza falan başlayıp düzeldim ben der. Ama bu seferde irticacı, şeriatçı olur. Yılda bir iki defa alkol alan bana da, allahsız vatan hani der.

Netice itibari ile, çomar her yerde çomar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir