Genel

Berfo

Kafam çok karışık. Karışık olduğu için depresyona giriyorum veya hali hazırda depresyonda olduğum için kafam karışıyor. İkisi de ihtimal dahilinde. Neyse hüsnü kuruntum değilse girip okursun belki diye yazıyorum.

Bir arkadaş (bkz:bir arkadaş ekolü) evli ve kocasını yakinen tanıdığı bir kadına aşık olmuş. Racona sığmaz, yanlış bu yaptığım falan dedi. Anlattı uzunca. Anlattığı kişi çok yanlış, çünkü benim zerre böyle değerlerim yok. Yani annen, kız kardeşin ve yaş sınırı olduğu müddetçe herkese aşık olabilirsin veya bir şeyler yaşayabilirsin. Yani benim değerlerim de arkadaşının karısına aşık olmak gayet normal bir durum. Hatta normalden de öte, alkışlanacak durum. Bu vesiyle Eşkıya filminden, Eşkıya Baran ve Berfo’nun konuşmalarına kulak verelim;

 

Baran : Bana niye ihanet ettin Berfo?

Berfo: Demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha? İyi, peki öyle olsun. Peki şimdi ben sana şöyle desem; ben bunları yaptım, çünkü aşıktım ben, yani vurulmuştum, ölüyordum aşkımdan. Bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha? İhanet mi? Aşkım için yaptım ulan! Ahlaksızlık mı? Evet yaptım. Ben en yakın arkadaşımı seni, jandarmaya ihbar etmiş adamım. Sen yapabilir miydin benim yaptığımı? Ha? En sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? Onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? Arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? O altınlarla arkadaşının sevdiği kadını anasından babasından satın alabilir miydin? Arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? Ama ben yaptım. Aşkım için ulan!… Şimdi söyle bana; hangimizin aşkı Keje’ye daha büyük ha? Hangimizin? Hangimiz Keje için böyle büyük bir günaha girmeyi göze alabildik? Ben bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım. Ya sen?

 

Berfo bana göre alkışlanacak, takdir edilecek, yere göğe sığdıralamayacak bir hareket yapmış. Kim sevdiği kadın için bunları göz alır lan? En iyi arkadaşını kim satabilir? Elalem ne der diye düşünmez mi? İşte düşünmeyen adam, her şeyi göze alabilen adam o kadını her şeyden, herkesten fazla seviyordur. Tamam ihbar falan götlük yapmış amenna, ama sevmiş amk sevmiş işte. Çıkar yol olarak bunu görmüş ve yapmış.

Sende yap bence. Gerekirse dünyayı karşına al. Evliymiş, arkadaşının karısıymış boşver. O da seni sevdiyse yaşayın oğlum bu aşkı sonuna kadar. Hiç kimseye bakmayın.

Benim değerlerim yok. Değeri olan da gitsin Nietzsch okusun biraz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir