Genel

Benim alanım, benim kararım

Oturuyorum bir kafede mesela. Neandertalin teki gelip hiç sormadan sandalyemi, kül tabağımı veya masada olan bir cismi izinsiz şekilde alıyor. O masa normalde benim masam değil. Lakin ben oraya oturduktan sonra artık benim masam olmuş oluyor. Mesela birisini davet edeceksin bir restoranda masaya, ne diyorsun? Masamıza gelir misiniz diyorsun. Neden? Çünkü o masa artık senin olmuş oluyor. Sana ait olan bir yerden de herkes kafasına göre bir şey almasın dimi? Mantıklı olan bu yani. Ben deliriyorum bu duruma. Masa benim. Üstünde olan her şey de benim artık. Ama ben masadan kalkasaya kadar. Kalktıktan sonra benim değil. Artık masa ve masaya bağlı cisimler, masaya yeni oturanın sahipliğine geçti. Artık ondan izin almadan, masadan bir şey alamazsın. Masada dört kül tablası olabilir. Yeni oturan da sigara içmiyor olabilir. Sen yan masadan gelip, izinsiz şekilde alamazsın. İzin almak zorundasın.

Yani bilmiyorum bunun ismi, cismi nedir. Özel alanım mı denir ne sikim denir bilmiyorum. Lakin benim alanıma, benden izinsiz müdahale eden olursa ben deliriyorum. Evde çorba içicem mesela. Tak biri çorbama tuz atıyor. Diyorum ki neden atıyorsun? Diyor ki tuzsuz olmuş. Ya sen kimsin aq? Sen kimsin de benim irademi benden alıyorsun. Tuz iradem konusunda bana baskı yapıp, cebir uyguluyorsun? Benim irademe ihtilali meşru görüyorsun?

Neden siz benim hürriyetimi benden almaya çalışıyorsunuz? Geliyor mesela benim masama bir cisim koyuyor. Neden koydun diyorum. Ne olmuş ki diyor. Ne oldu? Tecavüz ettin işte benim alanıma. Ben senin masana tecavüz ediyor muyum arkadaşım? Yani sizden bu asgari saygıyı bekliyorum çok mu zor acaba aq?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir